Zmiana podejścia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie korekty cen transferowych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

W ostatnim czasie pojawiła się ciekawa interpretacja indywidualna dotyczącą rozpoznania korekty cen transferowych (tzw. TP adjustment) w przypadku prowadzenia przez podatnika CIT na podstawie zezwolenia działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej („SSE”) - interpretacja o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.300.2021.1.JKU, z 21 września 2021 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej („DKIS”) uznał w interpretacji, że korekta cen transferowych dokonana przez podmiot strefowy powinna wpływać na dochód z działalności strefowej korzystający ze zwolnienia z opodatkowania, jeśli dotyczy przychodów lub kosztów działalności, z której dochód podlega temu zwolnieniu.

Stan faktyczny interpretacji

Podatnik przedstawił stan faktyczny/zdarzenie przyszłe, w którym wskazał m.in., że prowadzi działalność gospodarczą w SSE oraz że jest producentem kontraktowym ponoszącym ograniczone ryzyko biznesowe, a podmioty z grupy zapewniają mu zamówienia wyrobów gotowych oraz wykorzystanie zdolności produkcyjnych, zgodnie z zapotrzebowaniem grupy. Przyjęty model działalności podatnika zakłada, że osiągnie on na sprzedaży strefowych wyrobów gotowych rentowność wyrażoną jako rynkowy narzut zysku.  Natomiast w sytuacji gdy rzeczywisty poziom przychodów i kosztów osiągniętych/poniesionych przez niego w danym roku nie pozwoliłby osiągnąć planowanej rentowności, dokonuje on korekty rentowności na podstawie noty księgowej wystawianej na podmiot powiązany ponoszący pełne ryzyko gospodarcze, zwiększającej bądź zmniejszającej przychody podatnika.

W związku z tym, podatnik zadał pytanie, czy przy założeniu, że w ciągu roku ustala warunki sprzedaży wyrobów gotowych na zasadach, które zaakceptowałyby podmioty niepowiązane, korekta rentowności na podstawie noty księgowej, zmniejszająca bądź zwiększająca przychody stanowi korektę dochodu z działalności zwolnionej z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko DKIS

Organ interpretacyjny uznał, że w sytuacji gdy korekta dotyczy przychodów ze sprzedaży wyrobów strefowych, widoczny jest ścisły i nierozerwalny funkcjonalny związek zastosowania korekty rentowności wobec podmiotu powiązanego z działalnością produkcyjną podatnika korzystającą ze zwolnienia.

DKIS uznał zatem, że dokonywana przez podatnika korekta przychodów w związku z wyrównywaniem poziomu dochodowości, koryguje przychody z działalności gospodarczej, określonej w posiadanym przez podatnika zezwoleniu na prowadzenie działalności na terenie SSE, tym samym, wpływa na dochody korzystające ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wcześniejsza praktyka interpretacyjna

Interpretacja ta prezentuje odmienne podejście od wydawanych do tej pory przez DKIS interpretacji indywidualnych w tym temacie. W dotychczas wydawanych interpretacjach dotyczących podobnego stanu faktycznego, organ stał na stanowisku, że korekta cen transferowych zwiększająca przychody prowadzi do powstania dodatkowego przychodu, odrębnego od przychodu strefowego, który nie może podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego, ponieważ nie jest objęty zakresem zezwoleń strefowych. Organ wskazywał, że przychód taki jest związany z działalnością gospodarczą prowadzoną na terenie SSE na podstawie zezwolenia, ale nie jest przychodem z tej działalności, a zatem nie spełnia wymogów do objęcia go zwolnieniem strefowym (tak np. interpretacja indywidualna DKIS z 17 czerwca 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.139.2020.2.BG).

Skutki praktyczne dla podmiotów prowadzących działalność w SSE

Omawiana interpretacja stanowi zatem istotną zmianę podejścia do tego zagadnienia w DKIS. Jest to szczególnie istotne dla podmiotów dokonujących korekt cen transferowych doprowadzających do zwiększenia przychodów z działalności strefowej. Zgodnie z wcześniej prezentowanym stanowiskiem DKIS, przychody takie powinny być rozpoznane jako pozastrefowe, niemogące korzystać ze zwolnienia z podatku, co w konsekwencji prowadziło do powstania wyższej kwoty podatku do zapłaty, mimo tego, że korekta cen transferowych dotyczyła konkretnie przychodów z działalności strefowej.

Stosując podejście zaprezentowane w omawianej interpretacji, przychód z tytułu korekty cen transferowych zwiększy przychody z podstawowej działalności strefowej której ona dotyczy i podlegać będzie zwolnieniu podatkowemu, a zatem dokonanie korekty nie spowoduje powstania dodatkowej kwoty podatku do zapłaty. Zmiana podejścia jest zatem korzystna dla podatników dokonujących korekt cen transferowych zwiększających przychody strefowe.

Należy jednakże zauważyć, że większość interpretacji indywidualnych dotyczących tego zagadnienia prezentuje negatywne dla takich podatników stanowisko. Nie ma możliwości przewidzenia czy zmiana podejścia DKIS będzie miała charakter trwały, czy tylko tymczasowy. W związku z tym, w celu zabezpieczenia możliwości zwolnienia zwiększonego dochodu wynikającego z korekty cen transferowych, podatnik powinien rozważyć wystąpienie z własnym wnioskiem o interpretację indywidualną.

********

Autorzy: Sebastian Galant, Dorota Wolna



Sebastian Galant

Starszy konsultant PwC
Mobile: + 48 519 504 103
Email: sebastian.galant@pwc.com



Dorota Wolna

Dyrektor PwC
Mobile: +48 502 184 054
Email: dorota.wolna@pwc.com